Jak se na rozvod připravit

Rozvod je jednou z nejnáročnějších životních situací. Sepsání návrhu na rozvod přitom není samo o sobě až tak složité a i samotné rozvodové řízení před soudem bývá zpravidla administrativní záležitostí. To, co je složité, je psychické zvládnutí rozvodu.

Rozvod není jedno soudní stání, ale je to proces, který se odehrává především mimo soudní síň a trvá měsíce, někdy i roky. I když je každý rozvod vysoce individuální záležitost, průběh bývá podobný a je možné se na něj připravit. Jaké jsou tedy základní kroky k úspěšnému zvládnutí rozvodu?

Získejte potřebné informace

Ještě než se ocitnete uprostřed rozvodového řízení, je dobré vědět, jak rozvod probíhá. O to sebevědoměji budete pak moci celým procesem projít a o to lépe si budete schopni hájit svá práva. O rozvodech všeobecně panuje řada falešných představ a mýtů - například “právník se o všechno postará” nebo “soudce spravedlivě rozdělí váš majetek”. Rozhodně vám nedoporučuji se těmito “radami” řídit, protože vás pak ve většině případů čeká drsné prozření, neboť je tomu ve skutečnosti úplně jinak.

Pokud budete při rozvodovém řízení znát své možnosti, nebudete dělat zbytečné chyby a ušetříte čas i peníze. A především si ušetříte dost nepříjemností, zármutku a rozčarování. Vědění je moc - a při rozvodu to platí dvakrát!

Zkroťte své emoce

Udržet své emoce na uzdě se ze začátku může zdát jako nemožný úkol. Nemůžete jíst, ani spát, myšlenky na rozvod vám běhají neustále hlavou. Čím dříve však začnete ovládat své emoce, tím psychicky lépe z celé situace vyjdete. Neznamená to ale, že byste měli své pocity ignorovat a tvářit se, že je vše zalité sluncem. Zkuste se dostat do rozpoložení, které ve vás nebude vyvolávat horečnou touhu zahrabat se na celý den do peřin a zůstat tam až do druhého dne.

Během rozvodu budete čelit řadě rozhodnutí. Sundat si snubní prsten se může zdát jako prkotina, pro vaši duši je to však zásadní životní milník. Ať už budou vaše rozhodnutí jakkoli závažná, měla by být učiněna ve vaší maximální psychické vyrovnanosti. A té byste se měli snažit dosáhnout navzdory situaci, které právě čelíte.

Shromážděte potřebné doklady

Rozvod je bohužel právní proces, s čímž je spojeno předkládání různých dokumentů. Podání žádosti o rozvod je obvykle z hlediska byrokracie ten nejjednodušší krok v celém procesu. Avšak čím komplikovanější a spornější váš rozvod je, tím více, jich bude potřeba. Týká se to zejména listin o majetku. A čím dříve jste schopni tyto dokumenty dát dohromady, tím lépe budete moci hájit svá práva.

Není neobvyklé, že jakmile někdo zmíní slovo “rozvod”, veškeré důležité dokumenty z domácnosti někam zmizí. Nejde jen o Murphyho zákony, ale i váš partner může mít chuť vám proces rozvodu trochu znepříjemnit nebo získat výhodu a listiny úmyslně schovat. Proto je potřeba začít si připravovat veškerou potřebnou dokumentaci ve chvíli, kdy víte, že se budete rozvádět.

Jak budete fungovat

Často se při rozvodu tak soustředíte na to, co se stane po rozvodu, že úplně zapomenete přemýšlet o jeho průběhu. Přitom rozvod může trvat několik měsíců nebo dokonce i let. Je proto potřeba promyslet praktickou stránku věci, například kde budete v průběhu rozvodového řízení bydlet vy a vaše děti, kdo bude platit vaše životní náklady atd. Nedopusťte ale, aby řešení těchto malých praktických záležitostí života odvedlo vaši pozornost od velkých klíčových rozhodnutí, která musíte v rámci rozvodu učinit. Jinými slovy, čím dříve si dokážete zorganizovat život během rozvodu po praktické stránce, tím více místa v hlavě si uvolníte pro složitější problémy.

Ujasněte si priority

Když neznáte své priority, je obtížné udělat správná rozhodnutí. Pokud jste nuceni se v takové situaci rozhodnout, můžete mít tendenci dělat unáhlená rozhodnutí, bez ohledu na to, jaký dopad to bude mít na rozvod jako takový. A uděláte zbytečnou chybu.

Ujasnit si priority může být dost těžké, zvlášť v náročné době rozvodového papírování a konfliktů s partnerem. To je člověk někdy rád, že zvládne dojít do práce a obstarat děti, natož aby ještě myslel na své dlouhodobé priority. Proto je tak zásadní ovládat své emoce, jak už bylo uvedeno.

Přijímejte pomoc a podporu

Obklopte se lidmi, který vám budou po celou dobu rozvodu pomáhat a budou vám na blízku.

První skupinou by měli tvořit profesionálové – rozvodový advokát, psycholog, finanční poradce. Záleží na tom, jak váš rozvod probíhá a co v rámci rozvodu musíte řešit. Klíčové je mít potřebné informace, abyste se mohli rozhodovat správně.

Dále bystě měli mít podporu od někoho blízkého z okruhu rodiny nebo přátel. Tito lidé by měli být výhradně na vaší straně, proto si dopředu rozmyslete, s kým budete rozvod probírat.

Záleží jen na vás, kolik bude mít váš „tým“ členů. Důležité však je, abyste rozvodem neprocházeli sami.

Ano, rozvod je náročný. Určitě to není žádná zábava, ale porozumění rozvodovému procesu vám dodá potřebnou sebedůvěru a sílu jej zvládnout bez větších traumat.