Rozvod ...a co dál?

Možná měsíce či dokonce roky uvažujete o rozvodu. Teď jste se konečně rozhodli a cítíte se na rozvod připraveni. A nebo možná ani ne tak připraveni, ale už to s partnerem nevydržíte ani o den déle. V každém případě jste se rozhodli udělat první krok - zažádat o rozvod. Otázkou je – víte, co bude dál?

Rozvod = velká změna

Rozhodnutí dát se rozvést je bezpochyby jednou z nejtěžších zkoušek, která nás může v životě potkat. Rozvod je psychology považován za druhou nejtěžší životní situaci, hned po úmrtí blízké osoby. Pokud k tomuto rozhodnutí dospějete, uvědomíte si, že správně zvolit další kroky není o nic snazší. Důvod je jednoduchý - rozvod přináší mnoho změn a ztrát. Čím více změn pro vás rozvod znamená, tím větší zátěž přestavuje.

Jak to zvládnout

Rozvod ovlivní každou oblast vašeho života. Není to krátkodobá záležitost, ale část životní cesty. A proto možná vůbec nevíte, kde a jak začít. Na začátku bývá palčivá zejména otázka bydlení, protože společné soužití většinou znamená stálý stres a konflikty. Kdo z vás by měl ale odejít? Jak to zvládnou děti? Jak to zvládnete finančně? Je lepší počkat nebo vše řešit rychle a radikálně? To všechno a milion dalších věcí se vám možná honí hlavou a dříve nebo později si uvědomíte, že nevíte, jak dál.

Všechny aspekty rozvodu jsou propojené. Proto změna v jedné oblasti vašeho života nějakým způsobem zasahuje a ovlivňuje oblast jinou. Je to jako hra s dětskými kostkami. Máte postavenou věž a snažíte se jednu kostku posunout. Když nejste dost opatrní, zboří se to celé. Rozvést se znamená absolvovat nejen formální kroky právního rozvodu u soudu, ale projít si i individuálním vnitřním procesem psychického rozvodu.

Dostatek informací o rozvodu

Pokud se rozvádíte poprvé, zřejmě zjistíte, že nemáte dostatek informací a znalostí, jak postupovat. Rozdíl mezi tím, co byste měli k úspěšnému zvládnutí rozvodu vědět, a tím, co zatím víte, může být propastný. Měli byste si nejdřív hledat právníka, nové bydlení, promyslet jak to bude dál s dětmi, nebo řešit rozdělení majetku? Říkáte si, že byste měli něco dělat, ale současně máte pocit, že tolik věcí najednou ani zvládnout nejde. Nejste v tom sami. Pocit, že vám rozvod přeroste přes hlavu, mají snad všichni, kteří ho kdy zažili. Je potřeba se však nenechat ovládnout pocitem strachu, který vás může dohnat k ukvapeným rozhodnutím. Chápu, že máte pocit, že musíte něco udělat, ale zkuste se na chvíli zastavit. Pro úspěšné zvládnutí rozvodu je naprosto klíčové mít dostatek správných informací a podle nich učinit správné kroky ... a také ve správném pořadí. Jedině tak se vám podaří projít rozvodem bez větší psychické újmy. Rozvod, jako každá ztráta, bolí. Pokud však proběhne bez zbytečných komplikací, nemusíte si z něj ani vy, ani vaše děti nést trauma do dalšího života.

Úspěšné zvládnutí rozvodu

Klíčem k tomu, abyste rozvod zvládli úspěšně, je třeba řešit každou jeho část zvlášť. Možná je to pro vás v tuto chvíli těžko představitelné, ale multi-tasking není v tomto případě nejlepším řešením. Když se budete snažit dělat vše naráz bez rozmyslu, uděláte zbytečné chyby, a ve výsledku se tím pouze vyčerpáte. Postupovat krok za krokem se vám zprvu může zdát jednoduché a zbytečně zdlouhavé. Učinit správné rozhodnutí ve správný čas však až tak snadné není.

I když je rozvodová cesta každého ryze individuální, jedná se o proces, který má kupodivu podobný průběh a fáze, kterými je třeba projít. Co se může lišit, je pořadí, ve kterém jednotlivé kroky učiníte. Pokud však některé fáze vynecháte, abyste si ušetřili starosti, problémy se vám v budoucnu vrátí a budou možná ještě komplikovanější. Ať už rozvod začíná jakýmkoli způsobem, je potřeba jej řešit hned od počátku.